Tolletaten kontrollerte nærmere 100 fritidsbåter under årets pinseaksjon

Tolletaten kontrollerte nærmere 100 fritidsbåter under årets pinseaksjon

— Det var mange som hadde fått med seg at vi var ute og kontrollerte på sjøen i pinsen, sier avdelingsdirektør Tim Gurrik.

Målet med den varslede aksjonen har vært å informere båtfolket om hvilke regler som gjelder på sjøen, kontrollere og vise tilstedeværelse.

— Det må vi si vi har lykkes godt med. Det var gledelig å se at så mange hadde fortollet varene sine via Kvoteappen allerede før vi kom om bord, sier avdelingsdirektør Tim Gurrik for området Oslofjord.

Foto: Tolletaten

Tolleren Martine, kjent fra TV-serien TOLL har byttet ut kontroll av biler, med kontroll av båter.

Mye båttrafikk

Under aksjonen benyttet Tolletaten svært mange av sine operative ressurser på sjøen for å dekke et størst mulig område. I tillegg bisto Kystvakta med fartøyet KV Nornen.

Kontrollen strakk seg fra Halden til Langesund. Området er grensenært og dermed høyt trafikkert av grensekryssende båtfolk.

Og til tross for mye vind, var det likevel mange som hadde tatt turen ut i båt – også denne pinsehelgen.

— Totalt kontrollerte Tolletaten opp mot 100 grensekryssende fritidsbåter i pinsehelgen. Ettersom det var en varslet kontroll, hvor hovedformålet var å informere reisende om gjeldene regelverk, var det svært få som ikke hadde fortollet varene sine da de møtte på oss, sier Gurrik.

Foto: Tolletaten

Foto: Tolletaten

Foto: Tolletaten

Foto: Tolletaten

Foto: Tolletaten

Foto: Tolletaten

Ingen rød og grønn sone

På sjøen er det ingen grønn og rød fortollingssone man må passere for å komme inn i landet.

— Men de samme reglene gjelder på vann som på land, påpeker Gurrik. Dersom du har noe å deklarere, kan det gjøres via Kvoteappen.

— På Kvoteappen kan du enkelt sjekke om du er innafor eller utenfor kvoten. Appen regner også ut hvor mye du eventuelt må betale, forklarer Gurrik.

Du kan også kontakte TollOPS eller fortolle varene dine på nærmeste tollstasjon.

Foto: Tolletaten

Tolletaten har gjennomført årets pinseaksjon sammen med Kystvakten.

Verdifull læring

Under årets pinseaksjon deltok også Kystvakta.

— Aksjonen ga verdifull læring for begge etater. Med titusenvis av havneanløp hvert år trenger vi gode rutiner og godt samarbeid mellom statlige aktører for å forhindre at ulovlige varer kommer inn til landet, avslutter Gurrik.

Foto: Tolletaten

Under pinseaksjonen har båtfolket vært spesielt flinke til å fortolle varene!

Oppdatert: 9.6.2025