Det ville vært svært upraktisk både for de reisende og tollmyndighetene om det skulle vært beregnet toll og avgifter for alle disse varene ved innreisen. Det er derfor gitt tollfritak for varer under visse beløpsgrenser (
reisegods). Varene trenger da heller ikke å legges fram eller deklareres for tollmyndighetene ved grensepassering.
På mange flyplasser er det opprettet
tax-free butikker ved ankomst. Varer som kjøpes her regnes også med i kvotene som er beskrevet nedenfor, selv om de strengt tatt ikke har vært med på reisen.
Dersom du har vært utenfor tollområdet i mer enn 24 timer, kan du ta med deg varer tollfritt for inntil 6000 kr. Er utenlandsoppholdet kortere, kan du ta med deg varer tollfritt for 3000 kr.
Innenfor disse beløpsgrensene er det ytterligere begrensninger på
alkohol, tobakksvarer, kjøtt, ost og dyrefôr:
| Varetype |
Mengde |
| Brennevin/sprit/likør o.l. over 22 % til og med 60% |
1 liter |
| Vin o.l. mellom 4,7 % og 22 % |
1,5 liter |
Øl over 2,5 % (også sterkøl), eller rusbrus o.l. fra 2,5 til 4,7 % |
2 liter |
| Sigaretter eller annen tobakk |
200 stk eller 250 gram |
| Sigarettpapir |
200 stk |
| Kjøtt, ost eller dyrefôr |
10 kg |
Når det gjelder alkohol kan "brennevinskvoten" byttes i 1,5 liter av enten vin eller øl, mens vinkvoten kan byttes i øl, liter for liter. Eksempler på lovlige kombinasjoner:
- 1 liter brennevin + 1,5 liter vin + 2 liter øl
- 3 liter vin + 2 liter øl
- 5 liter øl
Når det gjelder alkohol og tobakk, kan flere personer slå sammen kvotene sine for å innføre én vare som overstiger kvoten (f.eks. en 5-literskartong med vin) så lenge de samlet sett holder seg innenfor kvotebegrensningene. Det gjelder ikke et tilsvarende prinsipp for verdibegrensningene på 6000/3000 kr. To personer som f.eks. har kjøpt en tv til 10 000 kr kan ikke innføre denne tollfritt selv om de samlet sett holder seg innenfor verdigrensene.
I tillegg til beløpsgrensene og begrensingene i varemengde for enkelte typer vare, er det aldersbegrensninger, begrensninger for drivstoff og begrensninger for personer som jobber på transportmidler og personer som innfører varer fra installasjoner mv. i petroleumsvirksomheten.
Utenlandske
turister og andre som kommer til Norge er bundet av de samme begrensningene som nevnt over når det gjelder varer som skal forbrukes eller gis bort i Norge. I tillegg kan de også ta med varer som de har behov for på reisen, og som skal gjenutføres etter oppholdet i Norge, se § 6-1-1.
Tollfritaket for reisegods gjelder også merverdiavgift og diverse særavgifter.
Dersom du har med alkohol og tobakk som overstiger grensene som nevnt over, kan disse varene fortolles etter forenklede satser, se
§ 4-20-3.